Anči, u tim rimskim termama (pošto su ogromne) svuda su okačeni planovi i slike rekonstrukcije, tj. kako je to otprilike izgledalo u to doba, inače bi se teško moglo zamisliti bez toga. Imali su okolo i prodavnice, pravi tržni centar oko kupatila.

Otprilike ovako izgledaju te slike (ovo je glavni, centralni deo):
To im je, inače, u centru grada, oni (za razliku od nas) ne žale da žrtvuju kuće i prodavnice kad treba izneti na svetlost dana nešto što je istorijski važno. Vidimo mi svašta tamo, sad sam samo stavila ono što mi je bilo najzanimljivije.
Stomaka sad više nema, bilo ga je prošle godine, mada jesi u pravu da mnogo manišem sebi

, ali šta da radim kad bih volela da mi gooza bude za još pola konfekcijskog broja manja, taman u skladu sa ostalim delovima tela.

Da nije toga, možda bih se opustila i vratila na stari put (daleko bilo!), ovako maštam o pola broja manje i dobro se održavam u normalnom stanju.
Na piletinu sam odlepila, tj. fora je u prelivu, malo je kaloričnije, ali nema neke pogubne kombinacije (tipa skrob i masnoća). Pišem:
Piletina "a la primadona"
Osnova je belo meso - u velikom komadu, malo oblikovano (ko pazi na estetiku - oko 2 cm debljine, a krajevi su porezani tako da nema onih tankih ivica), propečeno na vrlo malo ulja na jačoj vatri, treba da bude sočno, nije presušeno. Mislim da je i to parče pred kraj poprskano rumom (malo ruma ide i u sos).
Sos:
- prodinstati bukvalno na trun ulja (i po potrebi malčice vode) pečurke isečene na debele listove (oni koriste kostanjarke, tj. kestenjasti vrganj, ali može i običan vrganj ili čak lisičarka, bilo šta što ima malo jači miris, a nema gorčinu - ove imaju ukus na lešnike; možda bi čak mogli da se iskombinuju obični šampinjoni sa malo seckanih lešnika da bi se dobio taj ukus), pa ostaviti da to ispari i da pečurke "uhvate" na suvom tiganju
- kisele krastavčiće iseckati na tanke rezance i malo izgrilovati na istom tom tiganju (njih nema mnogo, bukvalno simbolično)
- iseći na krupnije rezance suvi vrat ili mesnatu slaninu, malo izgrilovati na tiganju
- pomorandžu iseću na tanke kolutove, pa na trougliće, zajedno s korom, malo izgrilovati (ko ne voli, može i samo koru da isecka) - količina je otprilike 2 tanka kruga pomorandže po jednoj šnicli
Posebno se na malčice ulja rastopi zdenka sir (jedno pakovanje vrši posao za dobre četiri porcije, probano) i u to se polako uliva slatka pavlaka (nešećerena, ona od koje se muti šlag - ali za nuždu može i mleko, s time što onda treba dodati malčice rendanog blagog kačkavalja, da dobije gustinu). Kada se dobije gustina kao ređi bešamel, doda se kašičica-dve ruma i so po potrebi.
Pošto sos može da se podgreva, zgodnije je prvo spremiti njega, pa tek onda pileće šnicle. Šnicle se preliju, dekorišu sa još malo pomorandže... i to je nešto najlepše što sam probala valjda za poslednjih godinu dana. Prlja se jedan tiganj i jedna šerpica, obožavam takve recepte.